Jānis Pekša
Asoc. prof., PhD, Informācijas Tehnoloģijas
Pieaug pieprasījums pēc IT studentiem un top jaunas inovācijas
Ņemot vērā kvalificētu IT speciālistu pieprasījumu darba tirgū, aizvien vairāk cilvēki izvēlas studēt informācijas tehnoloģijas (IT), tādējādi nodrošinot jau garantētas karjeras iespējas ne tikai pēc absolvēšanas, bet jau studiju laikā. To apliecina arī Biznesa augstskolas Turība IT virziena studējošo skaits, kas pēdējo trīs gadu laikā ir gandrīz trīskāršojies.
“Turpinot attīstīt šo studiju virzienu, ar 2025. gadu IT mācību procesā tiks izmantots Uzņēmuma resursu plānošanas sistēma SAP ERP, kas plaši tiek izmantota Latvijas uzņēmumos. Līdz ar to būsim pirmā privātā augstskola Baltijā, kas to ievieš studiju procesā. Tāpat turpinās darbs pie nākamā patenta un maģistra programmas izstrādes, ” stāsta IT virziena vadītājs, asociētais profesors Jānis Pekša.
Tas, ka IT speciālisti ar augstāko izglītību, arī turpmāk būs pieprasīti, to apliecina dažādi dati. Latvijā īpaši pieprasīti ir programmētāji, kiberdrošības eksperti un mākoņdatošanas speciālisti. Lielu uzmanību pievērš arī datu analītiķiem un speciālistiem ar padziļinātām zināšanām mākslīgajā intelektā un mašīnmācīšanās tehnoloģijās. Pēdējos gados darbinieku skaits IT jomā Latvijā ir audzis, tomēr vakances joprojām ir daudz un dažkārt sarežģīti aizpildāmas specifisku prasmju dēļ, piemēram, Java programmēšanā un kiberdrošībā, kur tirgū ir izteikts kvalificētu speciālistu trūkums.
Ņemot vērā, ka turpmākajos gados digitālā transformācija un automatizācija turpinās palielināties, tiek prognozēts, ka pieprasījums pēc IT prasmēm pieaugs vēl vairāk. Darbaspēka struktūras izmaiņas norāda, ka šī tendence varētu turpināties līdz 2040. gadam, jo trūkstošās kvalifikācijas darbinieku aizvietošana un pieaugošā tehnoloģiju integrācija tirgū radīs stabilu pieprasījumu IT profesijās.
“Studiju procesā teorija cieši savijas ar profesionālajām zināšanām. Mūsu studentiem jādodas katru gadu praksē, un, kā redzam, tad jau visi mūsu 2.kursa studenti strādā IT uzņēmumos, jo pirmajā prakses laikā šiem uzņēmumiem ir spējuši pierādīt savas zināšanas un prasmes”, skaidro J.Pekša.
Ņemot vērā IT studentu skaita pieaugumu, Biznesa augstskolā Turība jaunajā 2024./2025. studiju gadā tika modernizētas gan esošās datorklases, gan izveidota vēl jauna mācību telpa ar atbilstošu IT nodrošinājumu. Tāpat studentiem mācību procesā ir pieejama arī Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) laboratorijā.
IT virziens, kas Turībā ir visjaunākais, jau dažos gados ir sevi apliecinājis ar spēcīgu zinātnisko darbību un inovācijām. Kopš 2023. gada jau ir saņēmis divus patentus saviem izgudrojumiem. Pirmais ir jauna automatizēta mikroklimata kontroles sistēma, kas spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem un uzturēt ideālu mikroklimatu iekštelpās. Šī unikālā izgudrojuma autori ir asociētais profesors Jānis Pekša un profesors, vadošais pētnieks Dmitro Mamčurs.
Savukārt jaunākais izgudrojums ir pirmā IT vadības sistēmas pieeja unikālai ierīcei Latvijā, kas nolasa smadzeņu zemās frekvences radioviļņus un spēj ar to vadīt iekārtu, liekot tai kustēties dažādos virzienos, tādējādi savienojot tehnoloģiju ar cilvēka prātu. Arī šo lietotājprogrammu izstrādāja augstākminētie mācībspēki, bet programmu palīdzēja testēt Turības IT virziena absolvents Mihailo Antropovs no Ukrainas.
Tāpat divi Biznesa augstskolas Turība IT studenti prakses laikā uzņēmumā Kleintech Software palīdzēja izveidot COVID-19 sertifikātu platformu, kas pēc pandēmijas pirmā viļņa ļautu kontrolēt cilvēku plūsmu un atjaunotu ceļošanu.
Sniedzot iespēju iegūt praktisku pieredzi jau studiju laikā, IT studenti aktīvi iesaistās dažādos projektos. Piemēram, IT virziena studenti, pateicoties ERASMUS+ sadarbības partnerība projektam “Lietotāju pieredzes dizaina kursa izstrāde un ieviešana augstākajā izglītībā, iesaistot lietotāju testēšanā cilvēkus ar īpašām vajadzībām” – iejutās lietotāju pieredzes testēšanas instruktoru lomā.
Biznesa augstskolā Turība studenti šobrīd var apgūt zināšanas divās IT virziena studiju programmās: 1. līmeņa jeb koledžas studiju programmā “Programmētājs” vai bakalaura studiju programmā “Datorsistēmas”. Studijas notiek tikai angļu valodā, jo topošajiem IT speciālistiem tas paver karjeras iespējas Latvijas un starptautiskajā darba tirgū. Atsaucoties pieprasījumam, papildu klātienes IT studijām Turība šobrīd piedāvā abās studiju programmas studēt arī tālmācībā jeb e-studijās, kas ir ļoti pieprasītas un novērtētas.
Biznesa augstskola Turība organizē dažādas vieslekcijas un sniedz praktiskas zināšanas, turklāt studentiem ir iespēja doties apmaiņas studijās uz citām inženierzinātņu augstskolām Eiropā. Studiju kursu apguve tiek realizēta IKT laboratorijā, kas nodrošina visu nepieciešamo mācību vielas apguvei un praktizēšanai, kā arī iespēju izmantot tehniku un resursus brīvajā laikā gan uz vietas, gan attālināti.
Avots: https://lvportals.lv/dienaskartiba/369558-pieaug-pieprasijums-pec-it-studentiem-un-top-jaunas-inovacijas-2024