Augstskolas “Turība” students Maikls Antropovs galvā uzlicis 3D printētu ķiveri, ar kuru vada mazu traktoriņu. Tā ir aprīkota ar medicīnā plaši izmantotiem sensoriem, kas nolasa cilvēka smadzeņu viļņus un tādā veidā dod komandas mazajam transportlīdzeklim.

“Man vairāk attīstīta vizuālā domāšana, tāpēc es burtus vizualizēju,” Maikls paskaidro, ka vadīt traktoriņu ir samērā vienkārši. Daudz sarežģītāk ir izveidot programmu, kas spētu atpazīt cilvēka smadzeņu aktivitāti tā, lai varētu rakstīt tekstu.

“Galamērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Piemēram, ja cilvēks ir paralizēts no kakla uz leju, uzliekot šo ķiveri ,viņš varētu rakstīt īsziņas tuviniekiem, izmantojot domu spēku,” stāsta augstskolas “Turība” datorsistēmu programmas 3. kursa students Maikls Antropovs.

Maikls tagad apmāca mākslīgā intelekta programmu. Vizualizējot burtu, cilvēka smadzenēs aktivizējas noteikta smadzeņu daļa. Maikls tādu pat burtu nospiež arī uz tastatūras, attiecīgi mākslīgā intelekta programma mācās atpazīt kopsakarības.

“Intuks, šāds ir “Erasmus” projekta nosaukums. Mēs esam vadošie partneri starp Zviedriju, Spāniju un Somiju,” augstskolas “Turība” IT virziena vadītājs Jānis Pekša skaidro, ka programmas smadzeņu viļņu atpazīšana ir veidotas atsevišķās augstskolās, bet šoreiz projekts ir krietni plašāks. Tagad svarīgi, tā teikt, uztrenēt mākslīgo intelektu tik ļoti, lai tas spētu atpazīt nevis viena, bet dažādu cilvēku smadzeņu darbību.

“Programma vēl nav pieejama tā, ka mēs to varētu lejupielādēt un izmantot, tā ir pieejama izstrādes vidē, kur mēs uzlabojam rezultātus. Pieņemsim, ja mēs vēlētos ar savu prātu uzrakstīt alfabētu a,b,c un dators sāktu, piemēram, “Word” rakstīt, tad ir jābūt precizitātei. Tā precizitāte nav tuvu simts, bet mēs tiecamies, tas ir tas izaicinājums,” saka Pekša.

Avots: https://zinas.tv3.lv/900-sekundes/latvija-top-datorprogramma-kas-laus-cilvekiem-rakstit-ar-domu-speku/